• 1-1967'de Hakkâri'de dünyaya geldi. Babasının adı Halis, annesi Lütfiye'dir.
  Lise öğrenimini tamamladıktan sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresinde memurluk yaptı. 1987'de kuzeni Savaş Buldan ile evlendi. Evlendikten bir süre sonra eşinin işi nedeniyle İstanbul’da yaşamaya başladı; 1991'de ilk çocuğu dünyaya geldi. PKK'ya haraç vermekle suçlanan eşi, kimliği bilinmeyen kişilerce 2 Haziran 1994'te kaçırıldı ve 4 Haziran 1994'te öldürüldü. Pervin Buldan, eşinin öldüğü gün erken doğum yaparak ikinci çocuğunu dünyaya getirdi.
  Eşini kaybettikten bir yıl sonra Cumartesi Anneleri'ne katıldı; dört yıl boyunca Taksim'de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlerde yer aldı. Bir yandan da HADEP'te görev aldı; iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu.
  1999 seçimlerinde HADEP'ten İstanbul 3. bölge milletvekili adayı oldu, partisi %10 seçim barajını aşamadığı için milletvekili olamadı.
  “Mağdur Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” adıyla bir dernek kuran Buldan, bu dernek kapatılınca 2002'de “Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yakay-Der) 'in kuruluşunda yer aldı ve derneğin başkanlığını yaptı.
  2002 Türkiye genel seçimlerinde DEHAP'tan İstanbul 3. bölge milletvekili adayı oldu ancak partisi seçim barajını aşamadığı için bu seçimde de milletvekili olamadı. 2005'te İsviçreli bir kadın girişimi tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı.
  18/11/2016
 • 2-2005'te İsviçreli bir kadın girişimi tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı. Artık Nobel Barış ödülüne adaya gösterenler ne içiyor ise artık..
  18/11/2016
 • 3-çocuk denecek yaşta çalışmaya başladı lise mezunu olduğunu bilmiyordum. hemşerimdir.
  06/12/2016
 • 4-budur--------------------

  İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 2,5 yıl önce Erciş Cezaevi’nden tahliye olan Nihat Buldan’ın uyuşturucu sevkiyatı yapacağı bilgisini aldı. Polis, 1994’te öldürülen Savaş Buldan’ın kardeşi Nihat Buldan’ı 3 ay takip etti.

  Yapılan çalışmalarda Buldan’ın elebaşılığını yaptığı grubun İran’dan getirecekleri uyuşturucuyu İstanbul üzerinden Avrupa ülkelerine götürmeyi planladığını ortaya çıktı. Polisin yaptığı teknik ve fiziki takip sonucunda Buldan’ın DTP Iğdır Milletvekili olan yengesi Pervin Buldan’ın Audi A3 otomobilini kullandığı da saptandı. Pervin Buldan adına kayıtlı olan ve üzerinde TBMM kartı olan aracı Nihat Buldan’ın uyuşturucu bağlantısı kurmaya giderken kullandığı öğrenildi. Narkotik polisinin izlediği zanlılar İran’dan getirdikleri uyuşturucuyu karayolu ile İstanbul’a ulaştırdı. Daha sonra Çerkezköy’e bir depoya götürdü. Burada bekledikten sonra bir araca yükleyerek depodan çıkardı. Tam bu sırada operasyon yapan polis üç kişiyi gözaltına aldı. Araçta yapılan aramada 90 kilo eroin bulundu. Aynı anda İstanbul’da düzenlenen operasyonda Nihat Buldan’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi daha gözaltına alındı. Narkotik polisi açısından çok başarılı geçen ve yaklaşık 5 ton uyuşturucunun ele geçirildiği 2007 yılının son operasyonunda yakalanan 6 zanlının sorgusu İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü’nde sürüyor. hobaareeyyy
  06/12/2016
 • 5-kocasının hikayeside budur.......

  şükrü oğlu, 1964 hakkari yüksekova doğumludur.
  1979 tarihi itibariyle yüksekova'da pkk paralelinde faaliyet göstermiştir.
  mart 1979 tarihi itibariyle hakkari yüksekova'da meydana gelen olaylarla ilgili olarak c.savcılğı'nca hakkında dava açılmıştır.
  1980 tarihi itibariyle kızıltepe ve diyarbakır'da kürdistan ulusal kurtuluşçuları (kuk) ile pkk örgütü arasında meydana gelen çatışmalar sonucunda bazı pkk mensuplarını evinde barındırmıştır.
  aynı yıl itibariyle civar köylerde diğer bazı sempatizanlarla birlikte ``aşiretlik'' konusunu içeren propaganda faaliyetinde bulunmuştur.
  mart 1992 tarihi itibariyle nevroz olayları sonucunda gözaltına alınan şahıslara avukat tutanlardandır.
  haziran 1992 tarihi itibariyle istanbul'da ikamet ettiği dönemde uyuşturucu ticaretinde bulunmuş ve elde edilen gelirin büyük bir bölümünü pkk'ye aktarmıştır
  28.07.1992 tarihinde, istanbul haznedar'da ele geçirilen silah ile ilgili olarak gözaltına alınmış ve bilahare sevk edildiği dgm'ce tutuklanmıştır.
  02.06.1994 tarihinde istanbul yeşilyurt çınar oteli'nde yanında bulunan adnan yıldırım ve hacı karay ile birlikte silahlı şahıslarca kaçırılmışlardır.
  04.06.1994 tarihinde ise bolu yığılca ilçesi yukarıkaraş grup köy yolunda ölü olarak bulunmuştur.

  kaynak: susurluk mit raporu
  06/12/2016
 • 6-bu insanlar nasıl milletvekili olabiliyorlar. bu nasıl bir lütuf nasıl bir taltif edilmektir. pkk lı eroin şebekesinin milletvekili. olacak iş değil. amerika da ortaya çıksa bu olay, iletişim şansının sıfır olduğu bir cezaevinde izole edilir ve ölümü beklerler. böyle bir cezaevimiz yok ne yazık ki. bi tane çiftlik var oradada bunların önderi yatıyor. yap bi hapisane tuz gölünün oraya 2000 dönümlük lojmanları falan olan yüksek güvenlikli koy oraya ve rahatımıza bakalım. bu insanlar aramızda geziniyor arkadaşlar.
  06/12/2016
 • 7-nobel e aday gösterilmiş. kafayı yememek elde değil.
  06/12/2016
 • 8-" hakkari-van-ığdır ı Türklerden aldık " demiştir. Burada önemli olan kelime " Türkler " dir. Hakkari-Van-Igdır zaten her zaman yaşadığınız ve sizin olan bir yerdi. Burası sizin dedelerinizin mezarlarının bulunduğu vatan parçasıdır. Türkler dediğin bizlersek, yani benimde ait olduğum halktan bahsediyorsan sen o zaman bizden değilsin demektir. Böyle hissetmiyorsan yapacak bi şey yok. O yaşadığınız toprakların gencecik kızlarını gerilla dediğiniz insanları dağlarda tutmak için, dağlara çıkartıp seks kölesi yaptınız. Senelerce ot içirip kafalarını sıyırttırıp canlı bomba yaptınız. Amacınız kan dökmek ve bu ülkenin huzurunu kaçırmaktı. Ama işbirlikçiniz şarlatan amerikalı ağlakla da beceremediniz. Bundan sonra güneydoğunun tamamı bizimdir ve önümüzdeki 100 yıl içerisinde bu topraklardan yok olacaksınız. " Allah büyüklenen ve kurallarına uymayan kavimleri helak eder "
  06/12/2016
 • 9-imralıya giden her heyette var...niye kiii. arada başkasıda gitsin. niye bu direk oynuyor her maçta.
  06/12/2016
 • 10-gözaltına alınmıştır. akrabaları ile ilgili sağlam sorgulanıp, öttürülüp, en üst perdeden ceza verilmeli bir daha bu ülkenin topraklarına ayak basmamalıdırlar.
  23/12/2016
 • Sence nasıl birisi ?
 • muhteşem 63
 • çok iyi 177
 • severim 518
 • yorum yok 126
 • sevmiyorum 9331
 • Engellenen 95 adet.
 • Görüntülenme11666
Pervin Buldan
 • Sence nasıl birisi ?
 • muhteşem 63
 • çok iyi 177
 • severim 518
 • yorum yok 126
 • sevmiyorum 9331
 • Engellenen 95 adet.
 • Görüntülenme11666